Junior County Merit

1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016

*Tim Houghton (Scorton) beat *Ricky Cochrane (Kirkham) at British Aerospace, Warton
Jonathan Lee (Broughton) beat *Simon Coupe (Higher Walton) at Broughton
*Paul Sutcliffe (East Lancs) beat P. Skinner (East Lancs) at East Lancs Club, Blackburn.
*Simon Coupe (Higher Walton) beat *Tim Houghton (Scorton) at Waterloo Hotel
D.Hargreaves (Rawtenstall) beat *David Bennison (Higher Walton) at Waterloo Hotel
*David Bennison (Higher Walton) beat I. Dickinson (Highfield Park,) at Waterloo Hotel
*Andrew Cairns (Edgeside) beat *David Bennison (Higher Walton) at Waterloo Hotel
*Andrew Cairns (Edgeside) beat *Ricky Cochrane (Kirkham) at Waterloo Hotel, Blackpool
S.Oakland (Everton Street) beat Stephen Clamp (Colne) at Waterloo Hotel, Blackpool
A.Haworth (C.P.A.) beat S. Oakland (Everton Street) at Waterloo Hotel, Blackpool
N.Taylor (Preesall) beat S. Shallis (Lancaster) at Waterloo Hotel, Blackpool
*Neil Rainsforth (Parkfield) beat A. Howarth (CPA) at Woodplumpton
*James Ball (Hesketh Bank) beat M. Ashworth (Thomas Street) at East Lancashire
R Ascroft jnr (Woodplumpton beat Stephen Clough (Darwen Subs) at Hambleton
Richard Ascroft Jnr. (Woodplumpton) beat Ian Marsden (Nelson) at Fulwood Cons
Simon Singleton (Lonsdale) beat D. Blades (Stoneyholme) at Canberra
Simon Singleton (Lonsdale) beat Matthew McWinnie (Layton Amateurs) at Canberra
*Stephen Clough (Darwen Subs) beat A. Monk (East End) at Longridge Cons
A Harrison (Barden) beat *Stephen Clough (Darwen Subs) at Fulwood Conservative Club
*Ashley Woof (New Longton) beat *Stephen Clough (Darwen Subs) at Fulwood  Cons
*Ashley Woof (New Longton) beat Wayne Ditchfield (Black Horse, Much Hoole) at Fulwood Cons. Club
*Wayne Ditchfield (Black Horse, Croston) beat *Ashley Woof (New Longton) at Fulwood Conservative Club
*Wayne Ditchfield (Black Horse, Croston) beat *Ashley Woof (New Longton) at Fulwood Conservative Club
*Wayne Ditchfield (Black Horse, Croston) beat* Mark Chester (The Motors) at Fulwood Conservative Club
*Owen Jackson (Penwortham Sports) beat *Mark Chester (The Motors) at  Fulwood Conservative Club
* Wayne Ditchfield (Hoghton) beat*Mark Chester (Leyland SA) at Fulwood Conservative Club
* Owen Jackson (Pen Sports) beat Dean Butler (Thomas St)  at Lowerhouse
Danny Parkinson (Thomas St) beat Dean Butler (Thomas St) at Farington Cons Preston
Danny Parkinson (Thomas St) beat Scott Galvin at Frenchwood
Nathan Bamber beat Jonathon Lacey at Corporation Park Blackburn
Matthew Knowles-Cooke (Lancaster) beat Bradley Garnett (Haslingden) at the Canberra Club
Matthew Schofield (Fylde) beat Matthew Knowles-Cooke (Lancaster ) at the Canberra Club
Nathan Hargreaves (Preston) beat Danielle Eccles (Blackburn) at Fox Lane

 

2017 Junior Merit Competition

12th March 2017
Fox Lane
Leyland