Senior County Merit

1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016

Mike Leach (Railway Hotel, Lostock Hall) beat Geoff Coupe (Higher Walton) at Parkfield Labour Club, Preston.
Vernon Lee (Fishwick Ramblers, Preston) beat Colin Campbell (Witton, Blackburn) at St. Andrews C&BC, Burnley
Brian Patmore (St. Andrews, Burnley) beat C. Cryer (St. Andrews, Burnley) at The Waterloo Hotel, Blackpool
Ian Rigby (Tarleton) beat Geoff Coupe (Higher Walton) at Lune Road, Lancaster
Brian Patmore (St. Andrews, Burnley) beat John Hodson (Croston Subscription) at The Waterloo, Blackpool
Geoff Coupe (Higher Walton) beat Gavin Parker (Douglas Park, Heysham) at The Waterloo, Blackpool
Ian Rigby (Woodplumpton) beat Vernon Lee (Knott End WMC) at The Waterloo, Blackpool
Gordon Butcher (Parkfield Labour Club, Preston) beat S. Johnson (Great Harwood) at The Waterloo, Blackpool
Glyn Shuttleworth (Colne) beat Mike Leach (Woodplumpton) at The Waterloo, Blackpool
Ian McNeill (Edgeside) beat Simon Coupe (Higher Walton) at Canberra Club, Blackburn
Steve Ellis (Halfway House, Blackpool) beat Gordon Butcher (Parkfield Labour Club) at Luneside & Rosebank, Lancaster
Peter Hawkes (Fishwick Ramblers, Preston) beat Hugh Hornby (St. Michaels) at Railway Hotel, Lostock Hall
Mike Leach (Woodplumpton) beat Ian Rigby (Woodplumpton) at Haslingden
Martin Dillon (Greenhill) beat James Ball (Tarleton) at Hambleton
Mick Chapman (Alexandra Hotel) beat Paul Wilson (St. Annes Ex-Service) at Railway Hotel, Pleasington
Ian Rigby (Woodplumpton) beat Simon Willcocks (St.Andrews) at Ashton B.C.
Paul Wilson (St. Annes Ex-Service) beat John Foulds (Hambleton) at Guy’s
Len Higginbottom (I.C.I) bt Mick Bennett (Layton Institute) at Guy’s, Bilsborrow
John Ward (Singleton) bt Reg Downham (St Annes Ex) at  Guy’s, Bilsborrow
Steve Ellis (St Annes Ex) beat Bob Brown (Ramblers) at St Stephens Con.
Stuart Mort (The Motors) beat Bill Jenkinson (St Annes Ex) at The Waterloo
Bob Brown (Ramblers) beat Peter Hawkes (Ramblers) at the Waterloo
John Hodson (New Longton) beat Dave Darley (Ramblers) at the Waterloo
Paul Wilson (St Anne’s Ex) beat Simon Coupe (Hoghton) at the  Waterloo
Wayne Ditchfield (New Longton) beat Hugh Hornby (St. Michaels) at Penwortham Sports
Darren Edmondson (Singleton) beat Mick Prescott (St. Joseph’s, Chorley)  at Penwortham Sports
James Grimston (St Annes Ex) beat Peter Hawkes (Ramblers) at Ighten Mount
Paul Brett (East Lancs beat Darren Edmonson (Kirkham) at Skerton Liberals
Wayne Ditchfield (Hoghton)  beat  Paul Sutcliffe (East Lancs) at Salesbury B.C.
Owen Jackson (Pen Sports) beat Stuart Mort  (St Josephs) at Fleetwood CC
Simon Coupe (Kirkham) beat Wayne Ditchfield (St Josephs) at Fulwood Bowling
Mike Leach (Parkfield L.C.) beat Terry Wood (St Annes ) at Fulwood Cons
Simon Coupe(Parkfield) beat Paul Wilson (St Annes Ex Service) at Farington Cons

27th May
Knott End WMC

£10.00 Entries to Tony Bamber by 1st May